• 16 Nisan 2024 Salı
RUSLAR KAZAKİSTAN?D 0 Yorum1 BEĞENİ
RUSLAR KAZAKİSTAN?DAN GERİ DÖNÜYOR

RUSLAR KAZAKİSTAN?DAN GERİ DÖNÜYOR

14 Aralık 2016 Çarşamba          

 RUSLAR KAZAKİSTAN’DAN RUSYA’YA GERİ DÖNÜYOR

(RFE/RL) AZATLIK HABERİ


Kazakistan’da yaşayan Ruslar arasında yeni bir geri dönüş dalgası başlamış görünüyor. Azatlık olarak bilinen Özgür Avrupa Radyosu (RFE/RL) Kazak Servisinin raporuna göre, 2015 yılının ilk dokuz ayında Rusya hükümetinin eski Sovyet ülkelerinde yaşayan etnik Rusları kabul ve yerleştirme programından faydalanmak isteyen yaklaşık 19,000 Rus Kazakistan’dan ülkelerine geri döndü.  

Halen Astana Rus Elçiliği önünde uzun kuyruklar var ve geri alınma sürecinin aylarca sürdüğü bildiriliyor. Hatta ayrılmaya istekli Ruslara önceden alınmış randevuların satışına yönelik bir karaborsa pazarı oluşmuş durumda.

Geri dönmeye karar veren Kazakistan’da yaşayan bir Rus olan Ivan Malikin adlı şahsın Azatlık Radyosu’na söylediğine göre, ilk müracaat ettiğinde bekleme süresi iki aydı.  Malikin; “Belgelerimi almaya gittiğimde bekleme süresi aylara çıktı. Haziranda başvuranlar Ocağa kadar bekliyorlar” dedi.

Irina Smirnova da Karaganda’daki evini terketmeyi ve Çelyabinsk’e dönmeyi planlıyor. O da, üniversiteyi henüz bitirmiş olduğunu ve kariyerine Rusya’da devam etmek isteğini söylüyor.

Rusya destekli ayrılıkçıların 2014 yılında Donetsk ve Luhansk bölgelerinin önemli bir kısmını ele geçirdikleri Doğu Ukrayna’daki gelişmelerden sonra, Kazak hükümetinin ülkedeki Rus nüfusa yönelik duyduğu endişe göz önüne alındığında, önemli miktarda etnik Rus nüfusun ayrılması Kazakistan için olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Bilindiği üzere, kuzey Kazakistan’da Rus sınırı yakınındaki bölgelerde Ruslar nüfus çoğunluğu oluşturuyor. 

Bununla birlikte, ayrılanların çoğu doktorlar, öğretmenler ve diğer mesleklerden vasıflı çalışanlardan oluşuyor. Kazakistan’ın geri dönüş sonucu oluşan kalifiye iş gücüne yönelik boşluğu hangi sürede ve nasıl kapatacağı ise ayrı bir muamma. 

Kazakistan İstatistik Kurumu’nun bildirdiğine göre 2014 yılında 24,000 kişi Rusya’ya geri döndü. İstatistik Kurumu’ndan Erbolat Musabekov bu sayının çok önemli olmadığını, 2005 ve 2006 yıllarında bu rakamın 56.000 ve 65.000 gibi çok daha yüksek olduğunu söyledi. 

Astana Rus Büyükelçiliği’nin bildirdiğine göre 2007’den beri 375.000 kişi Rusya’ya geri dönmüş durumda. Rusya Federal Göç Servisi’nin verilerine göre bu sayı Rusya’ya geri dönen Rusların yaklaşık % 30’unu oluşturuyor. 

Ekonomi Bakanlığı’nın son verilerine göre, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından beri Kazakistan’daki Rus nüfusun oranı %40’dan yaklaşık % 21’e inmiş durumda. 

Rusların Kazakistan’dan ayrılışlarının ülke nüfusunda ciddi bir azalma yaratmayacağını belirtmek gerek. 9 Şubat’ta Kazakistan Sağlık ve Sosyal Gelişme Bakanlığının bildirdiğine göre, bağımsızlıktan itibaren geçen 25 yılda yaklaşık 1 milyon Kazak ülkelerine geri dönmüş durumda. 
Kaynak: RFE/RL
 


2874 Görüntülenme Sayısı
Kategori : ANALİZLER
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *