• 26 Mayıs 2022 Perşembe
TÜRK COĞRAFYASININ 0 Yorum0 BEĞENİ
TÜRK COĞRAFYASININ BATI VE DOĞUSUNDAKİ, KADİM BİR MEDENİYETE SAHİP İKİ TÜRK DEVLETİNİN CUMHURBAŞKANLARI BULUŞTU

TÜRK COĞRAFYASININ BATI VE DOĞUSUNDAKİ, KADİM BİR MEDENİYETE SAHİP İKİ TÜRK DEVLETİNİN CUMHURBAŞKANLARI BULUŞTU

28 Ekim 2017 Cumartesi          

 

Ataalp Pınarer

 

2016 yılının Aralık ayının başında Cumhurbaşkanı seçilen Mirziyayev hızla Özbekistan'ın bağımsızlığından bu yana sürdürdüğü içine kapanık politikalara son vermeyi hedeflediğini gösteren adımlar atmaya başladı.

 

Özbekistan'ın yeni dış politikasında öncelik komşularla iyi ilişkiler kurulmasını hedefliyor. Önümüzdeki beş yıllık döneme yönelik ilerleme stratejisinde karşılıklı çıkar ilişkilerine dayalı yapıcı bir dış politika uygulamasına geçilmesinin hedeflendiği açıklanmıştı.

 

Bu yönde gösterilecek ilerleme, Çin'in doğu ile batı arasında ekonomik ve ticari bütünleşmeyi hedefleyen "Bir Kuşak Bir Yol" projesinde Özbekistan'ın önemli bir transit güzergahı haline gelmesine ve yeniden meydana çıkan İpek Yolu güzergahının refah artırıcı imkanlarından azami fayda temin etmesine imkan sağlayacaktır.

 

Türkiye'ye yapılan ziyaret Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın altıncı ve bölge dışına yaptığı ilk ikili resmi devlet ziyareti. Özbekistan'dan Türkiye'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde son resmi ziyaret yirmi yıl önce 1997 yılında yapılmıştı. Eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un o ziyaretini 1999 yılında Süleyman Demirel'in, 2000 yılında da Ahmet Necdet Sezer'in Özbekistan'a yaptıkları karşı ziyaretler izlemişti. O tarihten beri iki ülke arasında bu düzeyde resmi devlet ziyareti gerçekleştirilmedi.

 

Mirziyayev’in Türkiye ziyaretinde güvenlik, ticaret, sanayi, finans, eğitim, kültür, turizm, taşımacılık ve sağlık alanlarında 20 anlaşma imzalandı. 2016'da 1,2 milyar ABD Dolarına ulaşmış karşılıklı ticaret hacminin istikrarlı bir şekilde artması ve çeşitlendirilmesi konusunda mutabık kalındı. Bu ticaret hacminin beş yıl içinde beş milyar dolara, 10 yıl içinde ise 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

 

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyayev’in  gerçekleştirdiği, her iki tarafça büyük önem  atfedilen tarihi Türkiye ziyareti, Türk coğrafyasının doğu ve batı sınırlarının tekrar buluşması ve iki kardeş ülkenin geleceğe yönelik birlikte yürüme inanç ve kararlılığının açık bir beyanıdır.


1105 Görüntülenme Sayısı
Kategori : ANALİZLER
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *