• 25 Şubat 2024 Pazar
ÖZBEKİSTAN DA TÜRK 0 Yorum0 BEĞENİ
ÖZBEKİSTAN DA TÜRK KONSEYİ’NDE

ÖZBEKİSTAN DA TÜRK KONSEYİ’NDE

15 Ağustos 2018 Çarşamba          

Özbekistan da TÜRK KONSEYİ’NE (Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi – TÜRK KENEŞİ) KATILIYOR

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’in,3 Eylül’de Kırgızistan'da yapılacak olan ‘Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ zirvesine katılacağı bildirildi

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşmiş olan Erdoğan-Mirziyayev görüşmesi ertesinde, Özbekistan'ın Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'ne üye olacağı açıklanmıştı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdyldaev, 21 Temmuz'da Çolpan-Ata şehrinde Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda Mirziyayev'in Kırgızistan'da yapılacak ‘Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ zirvesine katılma konusu da görüşülen konular arasındaydı

Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ toplantısı 3 Eylül'de Çolpan-Ata şehrinde yapılacak. Özbekistan Cumhurbaşkanı ilk kez bu zirveye katılacak.

TÜRKÇE KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ KONSEYİ (TÜRK KONSEYİ)

1992 yılında Türkçe konuşan ülkeler zirve toplantıları başlatılmıştı. 3 Ekim 2009 tarihinde Azerbaycan'ın Nahcivan bölgesinde, ‘Türkçe Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda bir anlaşma imzalanmıştı.

Dünyada Türkçe konuşulan 6 ülkeden biri olan Özbekistan hükümeti bu zirve toplantılarına daha önce katılmamıştı.

Türk Konseyi; ortak tarih, dil, kimlik ve kültür gibi dört temel esas başta olmak üzere, üye ülkeler arasında iş birliği ile dayanışmanın gelişmesini hedefliyor. Dayanışma ve işbirliği kapsamında, üye ülkeler arasındaki karşılıklı güvenin güçlendirilmesi, bölge ve bölge dışında barışın korunması, ortak çıkarları kapsayan verimli iş birliklerinin teşviki, ticaret ve sermayeler için olumlu ortamın oluşturulması konuları da yer alıyor.

Nüfus, coğrafi büyüklük, doğal kaynaklar ve ekonomik gelişme potansiyeli yanında; yeni İpek Yolu olarak da adlandırılan ve Türk ülkelerinin gelişme ve refah artışında önemli bir rol oynaması beklenilen “Kuşak ve Yol Projesi”nde konumu dolayısıyla stratejik önemde bulunan Özbekistan’ın Türk Konseyi’ne katılması; Türk Devletlerinin ortak ve parlak gelecek hayallerine yeni bir ivme ve güç kazandıracaktır.


4998 Görüntülenme Sayısı
Kategori : AKTÜALİTE
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *