• 16 Nisan 2024 Salı
Dugin Kimdir?...! 0 Yorum1 BEĞENİ
Dugin Kimdir?...!

Dugin Kimdir?...!

26 Aralık 2016 Pazartesi          

Dugin Kimdir?...!
Ataalp PINARER

8 Kasım 2016 Salı günü gerçekleştirilen AK Parti grup toplantısına, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e en yakın isimlerden Alexandr Dugin de katıldı. 
 
Rus stratejist ve siyaset bilimci Aleksandr Dugin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye stratejik ortaklık teklifini iletmek üzere geldiğini söyledi.
 
Rusya ve Türkiye arasında bir yakınlaşma olduğu zaman, bazı kesimlerin hemen bundan rahatsızlık duyduğunu belirten Dugin; savunduğu “Yeni Avrasyacılığın” ABD hegemonyasına ve egemenliğine karşı olan bir düşünce tarzı olduğunu belirtti. 
 
1962 Moskova doğumlu Dugin Rusya’da  ‘Avrasyacı’  çizginin önde gelen sözcülerinden biri olarak tanınıyor. Gençlik yıllarında KGB arşivlerinde çalışan, daha sonra gazetecilik yapıp, bir süre siyasette faaliyet gösteren Dugin; aşırı milliyetçilikle bolşevik komünizmin bir karması olan ve birçok ilgili kaynakta, faşist olarak nitelenen bir Rus Jeopolitiği yarattı ve fikirleri en üst düzey devlet organlarında takdir görmüş olacak ki;  Başkanlığını yaptığı Avrasya Partisi’ni 2003’te kapatarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bir şekilde Kremlin’de çalışmaya başladı. 
 
Dugin’in Türkiye’de en yakın olduğu kişi ise Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek. Dugin, 2008’de çıkan ‘Moskova-Ankara Ekseni’ kitabında Türkiye’nin Rusya’yla  işbirliğinin önemini anlatmıştı. Aynı yıl Dugin hakkında AK Parti yanlısı medyada, “Ergenekon’un Rusya ayağı... Ergenekon’un beyni” iddiaları yayınlandı. Ayrıca Dugin’in Ergenekon iddianamesinde adı yer almıştı. 
 
Dugin, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da, Vatan Partisi’nin girişimiyle Türkiye’ye gelmiş ve onuruna verilen bir resepsiyona katılmak üzere Ankara’da bulunmaktaydı. 
 
Acaba Dugin kim, görüşleri kendi yazdığı kitaplara göre ne ifade ediyor? Savunduğu görüşler sadece ABD hegemonyasına mı karşı?  
 
Rusya Devlet Başkanı Putin’in Jeopolitik konularda danışmanı olan Aleksandr Dugin, tehlikeli bir Rus faşistidir. Putin’in yanı sıra gizli servis, üst düzey askeri kesim ve parlamento ile yakın ilişki içindedir.
Dugin’in görüşlerini anlattığı  Jeopolitiğin Temelleri Kitabı (The Foundations of Geopolitics), Rusya’ya yeni bir gelecek öneren jeopolitik bir önermedir. Rus Silahlı Kuvvetleri, polis teşkilatı ve dış politika elitleri üzerinde büyük bir etki yapmış olan bu kitap; Rus Harp Akademilerinde okutulmaktadır.
 
Jeopolitiğin Temelleri kitabı, II.Dünya Savaşı sonrası yaratılan uluslararası sistemi sert ve alaycı bir şekilde reddetmektedir. Dugin’in savunduğu görüşler, iki dünya harbi arası dönemde, faşizmin yükselmesi ile Avrupa’da ortaya çıkan, Hitler ve Mussolini gibi faşist liderlerin korkunç emperyalist hayalleri ile örtüşmektedir. 
 
Kitabı özetlemek ve anlatmak bir makaleye sığmayacağı için, özellikle Türkiye ve diğer Türk Devletleri hakkındaki görüşlerden özetle bahsetmek amaca daha uygun düşecektir.
 
Dugin’e göre ari beyaz ırktan olan İran ve Ermenistan’la ve Kürtlerle ittifak yapmak uygundur. Böylelikle Türkiye’nin kuzey ve doğu istikametinde etki alanını genişletmesi engellenebilir. (s.243)
 
Azerbaycan Türkiye’ye yönelik dostane tutumunu sürdürecek olursa, işgal edilerek İran, Rusya ve Ermenistan arasında pay edilmelidir. (s. 352)
 
İran’la yapılacak bir ittifak, laik Türkiye ve İslamcı Suudi Arabistan’a karşı mücadele için gereklidir. Türkiye güçlenecek olursa mümkün en sert yöntemlerle bunu önlemek üzere mücadele edilmelidir.(s.244) Bunun için Kürtler, Ermeniler ve diğer olası unsurlar, ayaklanma için kışkırtılmalıdır. Hatta Türkiye ilerde mümkünse, İran ve Rusya tarafından işgal edilmelidir. Bu yapılamaz ise, Türkiye, kuzey ve doğuya doğru değil, güneye Arap dünyasına doğru genişlemesi yönünde cesaretlendirilebilir. (s. 244)
 
Ayrıca kitapta, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan’ın da Rus toprağı olduğu, tekrar işgal edilmesi gerektiği belirtilmektedir.
 
Avrupa’da Romanya, Makedonya, Sırbistan, Bosna ve Yunanistan Ortodoks dini temelli bir “Kollektivist Komünist Birlik” kurmalı ve Rusya ile birleşmelidir.
 
ABD’ye karşı anti Amerikancı görüşler desteklenmeli ve tüm dünyaya yayılmalıdır. Ayrıca ABD içinde istikrarsızlık çıkartılmalı ve ayrılıkçı görüşler desteklenmelidir.
 
Dugin’in görüşleri çok özet olarak böyle. Sonradan safmışız, yanılmışız dediklerinde tekrar okumak için bir çıktı alıp saklayın...
 
Son söz “Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”
 


2473 Görüntülenme Sayısı
Kategori : ANALİZLER
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *