• 22 Nisan 2021 Perşembe
TÜRKİYE DÜNYA ÇAPIN 0 Yorum0 BEĞENİ
TÜRKİYE DÜNYA ÇAPINDA BİR SİLAH İHRACATÇISI OLMA YOLUNDA

TÜRKİYE DÜNYA ÇAPINDA BİR SİLAH İHRACATÇISI OLMA YOLUNDA

7 Temmuz 2018 Cumartesi          

 

Pakistan’la Türkiye arasında 4 Milgem/Ada Sınıfı Korvetinin satışına ilişkin Pakistan ve Türkiye Savunma Bakanlığı yetkilileri ile M/S ASFAT A.S. Tersanesi yetkililerinin katıldığı anlaşmada imzalar atıldı. 

2015 yılında başlayan görüşmeler neticesinde ilk alım talebi 2017’de yapılmıştı.

Türkiye, silah ve savunma sistemleri ihracatında dünyanın en önemli oyuncuları arasına girme yolunda dev adımlarla ilerliyor.
 
Ada Sınıfı (MİLGEM) gemi tanıtım filmi için resme tıklayınız
 
 
Atak helikopteri, Altay tankı, Bayraktar insansız hava aracı ve Kirpi zırhlı aracı gibi ileri teknolojiye sahip pek çok silah sistemi üreten Türkiye, Pakistan ile 4 adet Milgem Sınıfı Korvet ihracı için yaklaşık bir milyar dolar tutarında bir anlaşmaya vardı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin açıklamasına göre, bu savunma sistemi ihracı bugüne kadar Türk savunma sanayisinde bir seferde en yüksek rakamlı ihracatı oluşturuyor.

Gemilerden ilk ikisi İstanbul Tersanesi’nde, üçüncü ve dördüncü gemiler ise anlaşma kapsamında yer alan gerekli teknoloji transferi yapılarak Pakistan’da KSEV Tersanesi’nde üretilecek. 

Yaklaşık 2,500 ton ağırlığında,  99,56 metre uzunluğunda ve 14,42 metre genişliğindeki gemilerin maksimum hızı 26 knot olacak. Gemiler 15 gün aralıksız suda kalabilecek.

Pakistan, son yıllarda silahlanmaya çok büyük bütçeler ayırarak, en büyük silah ithalatçısı durumuna gelmiş olan “geleneksel rakibi” Hindistan’a karşı yeterli caydırıcılık sağlamak, yoğun deniz ticari trafiğine sahip Hint Okyanusu’ndaki deniz ulaştırma yollarını, deniz ticaretini, ekonomisinin güvenlik ve istikrarını korumak adına; oldukça yaşlanmış bir durumdaki harp gemisi envanterini süratle yenileme çabasında. Bu konuda bölgesel bir güç haline ulaşmış olan dost ve kardeş Türkiye’nin, geniş bir yelpazede üretip ihraç ettiği çeşitli savunma sistemleri, özellikle ABD ile olan ve silah temini noktasında yaşadığı bu sıkıntılı döneminde Pakistan’ın yardımına koşmuş oldu.
 
Türkiye daha önce Pakistan’ın Ormara hidrografik/oşinografik liman dizayn çalışmalarını, üç Agusta 90B sınıfı Denizaltının yarı ömür modernizasyonunu ve 17,000 Tonluk Donanma Tanker Gemisi inşasını üstlenmişti.
 
Türkiye ilk defa uluslararası alanda böylesine üst düzey bir projenin İhalesini üstlenmiş oldu. Daha önceki yine Pakistan’a gerçekleştirilen 1,5 Milyar ABD Doları değerindeki ATAK taarruz helikopteri satışı yanında, diğer ülkelerle görüşmeleri süren Bayraktar İHA, Altay Tankı gibi çeşitli başka silah sistemlerinin satışı ile birlikte düşünüldüğünde; bu durum Türkiye’nin çok büyük bir sıçrama ile Dünyanın en büyük silah ve savunma sistemleri ihracatçı ülkeleri arasına girdiğini göstermektedir.
 
Türkiye, silahlı kuvvetlerini güçlendirmek ve bölgesel menfaatlerini korumak için, yerli bir savunma sanayii inşa etme konusunda son yıllarda çok büyük ilerlemeler gerçekleştirmiş durumdadır. 2002’den itibaren Türk savunma sanayisindeki yerlilik oranı %24’ten %64’e yükselmiştir ve bu artış sürmektedir.
 
Savunma sanayii yatırımları, zaten dış ticaret açığı veren Türkiye için, tasarruf yarattığı gibi aynı zamanda, yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek bir alanda ilerleme ve ihracat yoluyla ekonomik büyümeyi destekleme anlamına gelmektedir.
 
Türkiye’nin silah ve savunma sistemlerinde kendine yeterli bir konuma kavuşması askeri, stratejik ve jeopolitik alanda elini güçlendirmektedir.
 
Ayrıca silah ve savunma sistemleri ihracatının, alıcı ülkelerle uzun dönemli iyi ilişkiler kurulmasını sağlayacağı unutulmamalıdır.
 


841 Görüntülenme Sayısı
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *