• 17 Haziran 2024 Pazartesi
TÜRKİYE EN BÜYÜK Sİ 0 Yorum0 BEĞENİ
TÜRKİYE EN BÜYÜK SİLAH SATIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

TÜRKİYE EN BÜYÜK SİLAH SATIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

21 Temmuz 2018 Cumartesi          

 

Türkiye ile geleneksel müttefiki Pakistan arasında 30 adet Türk yapımı T129 ATAK çok amaçlı taarruz helikopterinin satışı konusunda anlaşmaya varıldı.

 

İki ülke 2014'ten beri T129 anlaşması için pazarlık yapıyordu. Bu, Türkiye’de üretilen T129 ATAK helikopteri için gerçekleşen ilk ihracat sözleşmesi.

 

 

 

T129 ATAK Helikopteri tanıtım videosu için resme tıklayınız

İtalyan-İngiliz  Agusta-Westland’ın lisansı altında T129 ATAK’ın üreticisi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Komutanlığı’na 35 adet T129 teslim etti.

T129’un ihracı için başka ülkelerle de görüşüldüğü yetkililerce açıklandı. Muhtemel alıcı ülkelerin Ürdün, Libya ve Azerbaycan olabileceği yönünde bilgiler var.

Bu satış gerçekleşirse, Türkiye'nin yıllık toplam savunma ihracatı olan, 1,5 milyar dolara yaklaşan bir ihracat geliri tek kalemle elde edilmiş olacak.

Türkiye’nin savunma ihracatı 2016’da 1.677 milyar dolardan, 2017 yılında 1.739 milyar dolara yükseldi. Türkiye, 2021’de 10 milyar dolarlık savunma ve havacılık ihracatına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye'nin ilk lisanslı üretimi olan T129 ATAK, gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda harekât yapabiliyor.  Çift motorlu olan helikopter, silahlı keşif, hassas vuruş ve derin vuruş görevlerinde kullanılabiliyor.

T129  ATAK Helikopterlerine  çok amaçlı görevler için, gelişmiş elektronik harp ve elektro-optik sistemlere ek olarak, en modern teknoloji ürünü olan ve benzerleri sadece belirli ülkelerce üretilebilen Türk yapımı 16 adet CİRİT 70 mm lazer güdümlü hava-yer füzesi, 8 adet UMTAS uzun menzilli anti-tank füzesi ve ayrıca 8 adet STINGER hava-hava füzesi entegre edilmiş durumda.

TAI ayrıca yine Pakistanlı yetkililerle, HÜRKUŞ temel eğitim uçağının satışı için görüşmelerde bulunuyor.

Türkiye son yıllarda Savunma Sanayii Teknolojisi alanında büyük bir hamle gerçekleştiriyor. Savunma teknolojilerinde elde edilen yeni imkânlarla, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada, gücü ve etkinliği arttıkça, barışın korunmasına ve saldırganlığın caydırılmasına yönelik katkısı da artacaktır.


1115 Görüntülenme Sayısı
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *