• 25 Şubat 2024 Pazar
DEMİR İPEKYOLU TÖRE 0 Yorum0 BEĞENİ
DEMİR İPEKYOLU TÖRENLE AÇILDI

DEMİR İPEKYOLU TÖRENLE AÇILDI

31 Ekim 2017 Salı          

Demir İpekyolu törenle açıldı. Açılış törenine Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili, Kazakistan Başbakanı Bakytzhan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, bölge ülkelerinin Ulaştırma Bakanları iştirak etti. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattı ile Asya ile Avrupa arasında sürekli bir demiryolu bağlantısı kurulmuş oldu.

Demir İpek Yolu ile Londra'dan ayrılan bir tren kesintisiz olarak Pekin'e kadar gidebilecek. Hat başlangıçta 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak. Takip eden yıllarda demiryolu vasıtasıyla 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton kargo taşınacağı öngörülüyor. Türk Devletleri arasında sürekli bir demiryolu bağlantısı kuran hat, geniş bir coğrafi bölgenin nakliye ve lojistik altyapılarına yeni bir yetenek kazandırarak ekonomik büyümeye önemli katkılarda bulunacak.

Çin'in dev altyapı, lojistik ve ulaşım projesi "Bir Kuşak Bir Yol" Girişimi kapsamında büyük önem kazanan BTK hattı, deniz taşımacılığının 45 günlük seyahat süresini 12-15 güne düşürecek. Yeni İpek Yolu’nun doğu-batı ulaşım ağında, kuzey ve güney ulaşım koridorlarını tamamlayarak Trans-Hazar Nakliye Koridorunun ana omurgası haline gelecek.


1553 Görüntülenme Sayısı
Kategori : AKTÜALİTE
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *