• 28 Ocak 2022 Cuma
Holodomor, Kıtlık v 0 Yorum3 BEĞENİ
Holodomor, Kıtlık ve Soykırım

Holodomor, Kıtlık ve Soykırım

1 Ocak 2017 Pazar          

 Ukrayna’da yaşanmış

korkunç açlık felaketi, Holodomor

 

Kasım ayının son cumartesi günü Ukrayna’da Holodomor(Golodomor) kurbanları anılır. Holodomor, dünyada pek bilinmese de insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biridir. Holodomor, 1932-33 yıllarında, kıtlık nedeniyle Sovyetler Birliği’nde özellikle bugünkü Ukrayna’da ve Rusya’nın tarım zengini Kuban Bölgesi’nde milyonlarca insanın ölmesi hadisesidir. Bu kıtlık birçok tarihçi ve araştırmacıya göre artan Ukrayna nüfusunu, kendisi ve Sovyetler Birliği’nin geleceği için bir tehdit olarak gören Stalin tarafından bilinçli olarak planlanmıştı. Bu hadiseyi Ukrayna halkına karşı bir soykırım olarak nitelemek bu açıdan uygun düşer.

 

Bazı diğer görüşlere göre ise, kıtlığın nedeni; Sovyet yönetiminin köylülerin arazilerine ve ürünlerine zorla el koyarak yürütmüş olduğu “kollekleştirme” faaliyeti ile kötü ve başarısız yönetimin neden olduğu korkunç bir insani felaketti.

 

2006 yılında, Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada’da Holodomor’un soykırım olmadığını iddia etmeyi suç sayan bir yasa kabul edilmiştir.  Avrupa Parlamentosu’ndan ise 2008 yılında Holodomor’u” insanlığa karşı işlenmiş  suç” olarak değerlendiren bir önerge geçmiştir. Dünyada 20 civarında ülke Holodomor’u soykırım olarak tanımaktadır. Ukrayna’da 2006 yılından beri her yıl kasım ayının son cumartesi Holodomor kurbanları devlet töreniyle anılmaktadır.

 

Yapay olarak oluşturulan bir kıtlık ve/veya yanlış politikaların sonucu çoğunluğunu Ukraynalılar’ın oluşturduğu milyonlarca (farklı kaynaklara göre 3 ila 10 milyon arasında) Sovyet vatandaşı bu kıtlık sırasında açlıktan ölmüştür. Kıtlık Sovyetler Birliği’nin resmi kayıtlarında yer almamış ve  uygulanan sansürle dünyanın geri kalanının bu hadiseden haberdar olması engellenmiştir.

 

Kaynakça:

www.tuid.org.ua

http://www.rferl.org/


1846 Görüntülenme Sayısı
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *