• 26 Mayıs 2022 Perşembe
ULUSAL GÜVENLİK 0 Yorum 0 BEĞENİ

ULUSAL GÜVENLİK

Şener Mengene
Şener Mengene
Stratejist-Gazeteci-Yazar

       

Şener Mengene              

Stratejist-Gazeteci-Yazar

 

Ulusal Güvenliğimiz büyük bir tehdit altında ama kadim devlet, kadim millet ve kadim medeniyet geleneğine sahip bir millet olarak bu zor süreci de atlatacak birikime ve kabiliyete sahibiz.

Millet ve Devlet olarak Kurtuluş Savaşından daha zor bir döneme girdik. Bundan sonra da yoğun ve organize bir şekilde üzerimize gelmeye devam edecekler. Türk Devletlerinde kronik hastalık yüzyıl sendromu kendini hissettirmeye başladı. Beka sorununu çözmek, uluslararası dengelerde yerimizi yeniden konumlandırmak ve ulusal güvenliğimizi yeniden tesis etmeliyiz.

Karma ve Hibrid Savaş olarak nitelendirilen 4. Nesil Savaş ile silahlı, siyasi, ekonomik, diplomatik ve siber saldırıları aynı anda yaşamaktayız. Bu kavram sadece basit bir terör saldırısı değil, Asimetrik Savaş olarak, Devletimizi ve Milletimizi temelden hedef almaktadır.

Dünya da bu savaşı en uzun süre veren ve en ağır bedel ödeyen millet olarak, dünyada en fazla terör örgütlerine sahip ülke Türkiye'dir. Terör örgütlerine desteği, Türkiye ile hesabı olan bütün ülkeler olmak üzere, bölgesel ve küresel rakiplerimiz, AB ve NATO’daki müttefiklerimiz de açık ve gizli olarak vermektedir.

Terör ve terörizmle mücadelede kalıcı tedbirler alınmalı ve terör suçuna caydırıcı cezalar verilmelidir. Terör bir kanuni suçtur, kolluk kuvvetlerinin görev alanına girmekte ve gayri nizami harp teknikleri ile mücadele edilmelidir. Terör suçuna idam cezası verilmeli, yardım ve yataklık yapanların mal varlıklarına el konulmalıdır. Terörizm ise, ideolojik bir olgu olarak, kanunen ve dinen büyük bir suçtur. Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı terörizm ile mücadelede geniş kapsamlı bir çalışma yapmalıdır.

Asimetrik Savaş olan Terör Devletimizi ve Milletimizi hedef almıştır. Terörle Mücadele, küresel güçlerle yapay örgütler üzerinden yapılan bir vekâlet savaşı olduğu gibi Devletimizin ve Milletimizin en önemli meselesidir. PKK, TAK, DAEŞ, DHKP-C, TIKKO, MLKP, FETÖ gibi aktif ve pasif bütün terör örgütlerine karşı kararlılıkla ve gerekli önlemler alınarak topyekûn mücadeleye devam edilmelidir.

Devlet ve Millet olarak, Milli Mücadele'den sonra en zor ve en kanlı dönemi yaşıyoruz.! Ikinci Kurtuluş savaşını yaşıyoruz. Terörle Mücadele (Asimetrik Savaş) ve Şehitlerimiz Türk Devleti'nin ve Türk Milleti'nin en önemli ve birinci gündemi olmalıdır.

MGK, Hükümet, TSK, TOBB, Siyasi Parti'ler, Sivil Toplum Kuruluşları, Medya, Diyanet ve Kanaat Önderleri, Meslek Odaları, Esnaf Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, İhracatçı Meclisleri, Mühendis Odaları, Barolar, Borsalar, Sanatçılar, Sporcular, Muhtarlar, tarafından Milli Mutabakat sağlanmalı ve Milli Şuur oluşturulmalıdır.

Asimetrik Savaş sistemine geçilmelidir. Gerek olursa kısmı bir seferberlik ilan edilmelidir. Son onda yılda emekli olan güvenilir, Devletine ve Milletine sadakatli, Subay-Astsubay, Pilot, İstihbaratçı, Köy Korucusu, Polis, PÖH, JÖH, JÖAK, SAS, SAT, ÖKK, MAK ve MIT mensupları acil göreve çağrılmalıdır. Terör Araştırma Enstitüleri ve Merkezleri kurulmalıdır. Yeni Terörle Mücadele Stratejileri ve yöntemleri belirlenmelidir.

İstihbarat birimleri yeniden dizayn edilmeli, iç ve dış, askeri-sivil istihbaratı koordine edecek, İstihbarat Koordinasyon ve Analiz Merkezi kurulmalıdır. Askeri ve sivil analistler ortaklaşa ve bağımsız olarak çalışıp, günlük rapor ve komplo teorileri üretmelidirler. Komplo teorisi olmadan, derin istihbarata fütüristik izdüşüm olmaz. Bu önemli bir ihtiyaçtır ve acilen giderilmelidir. ABD'de 28 istihbarat teşkilatı koordineli olarak çalışmakta ve aralarında çapraz kontrol mekanizması işlemektedir. Yurt dışına çıkan ve yurt içine giren teröristlerin takibi güçleşmekte, bu takibin devam etmesi için istihbarat kurumları arası iş birliği ve güç birliği yapılmalıdır. Bu bakımdan istihbarat teşkilatları arası çapraz kontrol olmalı ve birbirlerini takip etmelidirler. Jandarma ve Emniyet istihbaratı yeniden güçlendirilmelidir. Elektronik ve Metafizik istihbaratına ağırlık verilmelidir.

Terör örgütlerine eleman kazandıran bütün yapalanmalar, STK'lar, Siyasi, Gençlik, Üniversite ve Şehir yapılanmaları, Esnaf, Sanayici ve Iş Adamları, Sanatçı ve Sporcularda takip edilmelidir. Köy korucuları ve aşiretler desteklenmeli terör baskısından kurtarılmalıdır.

Tek Yürek, Tek Bilek ve Milli Birlik içerisinde, teröre, teröriste ve destekçilerine korku, Güvenlik Kuvvetlerimize moral ve güç verilmelidir. Terörle mücadele konsepti ve mevzuatı yenilerek daha kalıcı çözümler ve caydırıcı cezalar verilmeli, her alanda ve her boyutta topyekûn mücadele terör bitene ve bataklık kurutulana kadar kararlılıkla devam etmelidir.

 

 


1406 Görüntülenme Sayısı
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *