• 22 Nisan 2021 Perşembe
TÜRKİYE VE UKRAYNA 0 Yorum1 BEĞENİ
TÜRKİYE VE UKRAYNA SAVUNMA SANAYİİ KONUSUNDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRIYOR

TÜRKİYE VE UKRAYNA SAVUNMA SANAYİİ KONUSUNDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRIYOR

17 Nisan 2016 Pazar          

TÜRKİYE VE UKRAYNA SAVUNMA SANAYİİ KONUSUNDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRIYOR

 
Türk askeri yetkililerinin bildirdiğine göre, Türkiye ve Ukrayna ortaklaşa uydu geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik olarak teknoloji paylaşımı konusunda anlaşmaya vardı. 
Türk askeri yazılım firması Havelsan ile Ukrayna’nın silah sistemleri firması Ukroboronprom arasında, ortaklaşa geliştirme ve üretimi de içerecek şekilde, uydu teknolojileri konusunda birlikte çalışmak üzere bir mutabakat muhtırası imzalanmış durumda. 
 
Anlaşma; uydu teknolojileri yanında, gelişmiş havacılık teknolojileri üzerinde gelecekte işbirliğini de kapsıyor. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 15 Şubat’ta Kiev’e gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyaret Türk Ukrayna ilişkilerine yeni bir momentum kazandırmış durumda. Bu ziyaret sırasında her iki ülke savunma sanayii yetkilileri görüşmüş ve savunma sanayileri üzerinde işbirliğinin geliştirilmesi kararı alınmıştı.  Bu ziyaret kapsamında, Türk heyetinden bir yetkili; özellikle turbo jet uçak motorları, radarlar, askeri haberleşme teknolojileri ve navigasyon sistemleri konusunda işbirliği imkânlarının araştırıldığını belirtmişti.
 
Her iki ülkenin savunma sanayi yetkilileri arasında görüşmeler Aralık 2015’te başlamıştı. Aselsan ve Ukroboronprom firmaları arasında tank modernizasyonu konusunda işbirliğine yönelik görüşmeler gerçekleşmişti.

Kaynak:
(Defense News, Burak Ege Bekdil)


1873 Görüntülenme Sayısı
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *